Köydeki Yalnızlık

Şimdilerde ismi mahalleye dönüşen, eski Alevi köylerinden biri Kızıldere. Halkın yıllar önce doğudan göç ederek Adana civarındaki bu bölgeye yerleştiği biliniyor. Tarım temel geçim kaynağı iken çoğu genç başka işler bulma kaygısıyla başka şehirlere yerleşmiş. Köyde bulunan iki köy kahvesinden birinde yalnız bir ihtiyar zaman geçiriyor. (Fotoğraf: Raziye Köksal Kartal )

Uykuya Kapılmak, Eminönü

Gezmek, zaman geçirmek ve alış veriş yapmak için İstanbulluların akınına uğrayan Eminönü günün her saati hareketli oluyor. Bu hareketlilik içinde yorgun düşen ise en çok çocuklar oluyor. ( Fotoğraf: Resul Guliyev )

Hasankeyf, Batman

Tarihi 10 bin yıl öncesine kadar giden Hasankeyf 1981'de doğal koruma alanı ilan edilmişti. Ilısu Barajı ile sürekli gündemde olan Hasankeyf baraj tamamlandıktan sonra göz göre göre sular altında bırakılacak. ( Fotoğraf: Çiğdem Sakine Namlı)

Ummül-Kayveyn, Birleşik Arap Emirlikleri

Ummül-Kayveyn Birleşik Arap Emirlikleri' nin kuzeyinde ve Basra Körfezi kıyısında bulunan yedi bağımsız emirliğinden birisidir. Deniz yaşamı ile emirliğin kültürü iç içedir. ( Fotoğraf: Ali Peçen )

Sığırcık Kuşları, Eskişehir

 

Her yıl sonbahar ve kış aylarında göç etmek üzere toplanan sığırcık kuşları gökyüzünde muazzam görüntüler ortaya koyuyor. Sürü tek bir kuşu dışarıda bırakmayacak kadar düzenli biçimde hareket ederek,hızlanıp yavaşlar,ayrılıp birleşir. Bu esnada ortaya çok ilginç şekiller çıkar. Doğadaki çoğu canlı sürüsü gibi sığırcık kuşları da diğer yırtıcılardan kendilerini birlikte hareket ederek korurlar. Halk arasında ise sığırcıkların bu dansı yağmurun yağacağına dair bir işaret veya kış mevsiminin başladığını duyuran bir emaredir. (Fotoğraf: Serhat Demir )