Denizde Hayat Kurtarmak

Avrupa’da, özellikle son zamanlarda, Akdeniz’de kurtarma faaliyeti yürüten sivil toplum kuruluşlarına dair şüpheci bir hava hakim. Her gün sayısız yanlış bilgi ve iddia dolaşıma sokuluyor. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) bunun üzerine, Orta Akdeniz’de yürüttüğü arama kurtarma faaliyetlerini, şeffaflığa dayalı bir biçimde kamuoyuyla paylaşmak amacıyla kurduğu searchandrescue.msf.org isimli web sitede yayınlıyor.

Yazı: Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) – Fotoğraf: Anna Surinyach, Borja Ruiz Rodriguez, Francesco Zizola, Gabriele François Casini, Kevin McElvaney, Tim Shenk 

“Denizde Hayat Kurtarmak”  başlığıyla sunulan web sitesi, MSF’nin arama kurtarma çalışmalarına özel bilgilerden oluşuyor. İnteraktif infografikler, ayrıntılı ve güncellenmiş operasyonel ve tıbbi bilgilerin yanı sıra arama ve kurtarma faaliyetleriyle ilgili en çok merak edilen soruların cevaplarına da sitede yer veriliyor. Sitenin en dikkat çekici özelliği ise, MSF’nin Orta Akdeniz’de kurtarma çalışmalarına başladığı 2015’ten bu yana izlenen rotalar ve gerçekleştirilen tahliyelerin tümünün görülebildiği interaktif bir harita üzerinden ayrıntılı bilgi sunması.

MSF ve MOAS’ın (Denizaşırı Göçmen Yardım İstasyonu) ortaklaşa çalıştıkları gemi MY Phoenix, 26 Ağustos 2015 sabahı İsveç sahil güvenlik gemisi Poseidon ile birlikte hareket etti. 450 kişinin bulunduğu tekne kurtarılırken kritik sağlık vakaları olduğu anlaşıldı ve MSF’den Dr. Simon Bryant ve hemşire Mary-Jo Frawley hastalara müdahale etti. (Fotoğraf: Gabriele François Casini)

Sitede gemi adı, tarih ve faaliyet tipi (kurtarma ya da transfer) anahtar kelimeleri üzerinden istenilen bütün bilgilere ulaşmak mümkün. Herkesin erişimine açık olan ve MSF’nin şeffaflık politikasının bir sonucu olarak ortaya çıkan sitedeki içeriklere İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca dillerinde ulaşılabiliyor.

26 Ağustos 2015 tarihinde MSF’den Sebastian Stein’in koordinatörlüğündeki arama kurtarma gemisi Bourbon Argos, denizde sürüklenen bir tekneden yaklaşık 650 kişiyi kurtardı (Fotoğraf: Francesco Zizola).

Mayıs 2015’ten bu yana MSF’nin yürüttüğü 578 farklı arama, kurtarma ve nakil faaliyetleri sırasında 70.000’in üzerinde kadın, erkek ve çocuğa yardım edildi. Deniz yoluyla İtalya’ya geçen kişi sayısı 2015 yılında 153.000 düzeyindeyken 2016 yılında 180.000’in üzerine çıktı. En az 5.000 kadın, erkek ve çocuk bu yolculuklar esnasında hayatını kaybetti. Çünkü hala Libya’dan transit geçiş yapan veya Libya’dan kaçan sığınmacı ve göçmenler için güvenli veya düzenli bir geçiş rotası yok.

Denizdeki bir bottan kurtarılarak MSF’nin Dignity I gemisine alınan bu adam geride kalanların güvenli bir şekilde kurtarılması için dua ediyor. 19 Temmuz 2015 tarihinde Dignity I ekibi tarafından 110 kişinin kurtarılması yaklaşık bir buçuk saat sürdü. (Fotoğraf: Anna Surinyach)

 

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 2016’da Dignity I, Bourbon Argos ve MV Aquarius * adlı 3 farklı gemiyle Akdeniz’deki arama kurtarma çalışmalarını sürdürdü. Operasyonlar Nisan ayında başlayıp 29 Kasım’da sonlandırıldı. Bu süre içerisinde 3 gemide görev yapan ekipler toplamda 19.708 kişiyi batmak üzere olan botlardan kurtardı ve 7.117 kişiyi acil tıbbi yardım almaları için İtalya topraklarına ulaştırdı. Akdeniz’de 2016’da kurtarılan 7 kişiden 1’i MSF ekipleri tarafından kurtarıldı.