Delewan, Özalp, Van

Doğunun çetin geçen kış mevsimlerinde özellikle kırsal yaşamın ısınma aracı olarak bilinen tezeğin kule biçiminde dizilişi bölgede qelağ ismiyle bilinse de Kürtler Delewan tabirini kullanırlar. Delewan’ı yapmak ciddi hazırlıklar ve matematik gerektirir, yaz aylarında koyunların ve ineklerin yaşadığı ağıl ve ahırlarda üretilen dışkı temizlenmez ve oradaki tüm hayvanların, belli bir süreyle o zibil(atık) veya dışkı üzerinde sırasıyla uyumasına, uzanmasına, tepinmesine ve yürümesine izin verilir. Dışkı istenilen seviyeye geldiğinde, tep çekli kürek vasıtasıyla 8*28 cm ebatlarında kesilir ve kurumaya bırakılır. Sonra kuruyan tezekler en alttan çember biçiminde simetri olarak sırayla üst üste koyularak dizilir. Kışın yağan yağmurda ve karda ıslanıp sobada yanmamasına karşılık alınan önlem ise yine dışkının ıslatılıp içine saman karıştırarak elde edilen sıva ile sağlanır. Bu kule yapının içine de kurutulmuş "peyin" veya kırılmış tezek parçaları doldurulur. Giriş için bırakılan bir kapı vasıtasıyla yıl boyu kullanılır. (Fotoğraf: Ruşen Takva)

Halk Oyunları Festivali, Göreme

Nevşehir, Göreme'de bu yıl dördüncüsü olmak üzere Göreme Uluslararası Halk Oyunları Festivali düzenlendi. Çeşitli ülkelerden halk oyunları gösterileri sunuldu ve festival kapanışı olan roman dansı izleyicilere renkli anlar yaşattı. (Fotoğraf: Esra Kaçar)

Hürriyet Mahallesi, Adana

Adana'nın en eski semtlerinden olan Hürriyet Mahallesi dar sokaklardan oluşuyor. Sokaklarda ise yaşam zorluğu çeken insanların müstakil evleri sıralanıyor. (Fotoğraf: Ateş Alpar)

Odunpazarı, Eskişehir

Odunpazarı Evleri ismini Eskişehir'in ilk yerleşim yerlerinden birini oluşturan semtten almıştır. Geleneksel Anadolu Türk Mimarisi örneklerini koruyan semtin içinden kıvrımlı sokaklar uzanır. (Fotoğraf: Sinan Ceylan)