Sürülerin Tozlu Yolculuğu, Bitlis

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde yaz aylarında hayvanlarını otlatmak için yüksek kesimlere çıkan koçerler, her gün binlerce koyunu süt sağımı için sürüler halinde köye getiriyor. Sağım işlemi gerçekleştikten sonra sönmüş bir volkanik dağ olan ve Türkiye'nin en büyük volkanik gölünün üzerinde bulunduğu Nemrut Dağı'nın eteklerineyayla yolculuğu başlıyor. Akşama doğru yüksek yaylara çıkan sürülerin tozlu vadilerden geçmesi gün batımı ile birlikte kızıl renge bürünüyor. (Fotoğraf: İskender Selçuk)

Erivan, Ermenistan 

Sovyetlerden kalan trenler birliğin dağılışından sonra kurulan cumhuriyetlerde kullanılmaya devam ediyor. Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan Gümrü'ye ulaşım için hala bu eski trenler tercih ediliyor. ( Fotoğraf: Haydar Taştan )

Gökyüzüne Uzanmak, Ağrı Dağı

Ağrı Dağı çevresinde düzlüklerin dışında daha çok hayvancılık yapılıyor. Beyaza bürünmüş yüce dağ adeta sürülerin sırtından gökyüzüne doğru uzuyor. (Fotoğraf: Bilal Seçkin)

Karacadağ'ın Rengi, Siverek

Karacadağ ve çevresinde yaşamını hayvancılıkla sürdüren koçer aileler yaşıyor. Gün içinde süt sağımı yapılan sürüler çoban eşliğinde akşama doğru tekrar otlatmaya götürülüyor. Yazın ortasında çorak bir coğrafyada bir anda etrafı saran toz bulutu doğanın bütün renkleriyle bir olup saçılıyor. (Fotoğraf: Paşa İmrek)

Körücek Köyü, Elbistan, K.Maraş

Yoğunluklu olarak Kürt Alevi köylerinde, artık neredeyse eskilerden kalmış bir gelenek, yeni mezarın üstünde ateş yakmak. Mezarın defnedildiği akşam, geceye doğru mezarın üstünde büyük bir ateş yakılır ve sönmesi beklenir. Ateş söndüğünde ise, daha sıcak olan korlar bütün mezara dağıtılır. Bu da, vahşi hayvanların aç kaldıklarında yeni mezarları açıp, ölüyü yememeleri içindir. (Fotoğraf: Hayri Tunç)

Tatvan, Bitlis

Bitlis'in Tatvan ilçesinde yer alan Nemrut Dağı aynı zamanda Nemrut Stratovolkanı olarak bilinir. Kış günü etrafı karlarla çevrili dağ tepedeki kraterin karaltısı ile fark ediliyor. (Fotoğraf: Rasim Aslan)