İşçi Filmleri Festivali

İşçi Filmleri Festivali perdelerini bu yıl cesaret için açıyor. 12. Uluslararası Festivali 1-7 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor.

Yazı: Önder Özdemir

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, dünyanın herhangi bir yerinde üretilen işçi filmlerini bu ortak ağ sayesinde arşivine katarak diğer ülkelerin işçi filmleri festivalleriyle paylaşmayı amaç edinen bir organizasyon. Günümüzde birçok ülkeden çeşitli organizasyonların katılımı ve işbirliği ile dünyanın farklı ülkelerinde işçi filmleri festivalleri gerçekleştiriliyor. Festival Japonya’da Aralık ayında, Kore’de Kasım ayında ve Latin Amerika’da her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde organize ediliyor. ABD’de Laborfest olarak adlandırılan festival 1994 yılından bu yana her yıl 5 Temmuz’da başlayıp bir ay boyunca süren bir işçi kültür ve film festivali olarak yola çıktı. Festival tarihi de ABD’nin San Francisco kentinde 1934’te liman işçilerinin grevini destekleyen 2 işçinin öldürüldüğü ve “Kanlı Perşembe” olarak bilinen 5 Temmuz günü anısına seçildi. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 2006 yılından beri 1-7 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’de de düzenli bir şekilde yapılıyor. Kapsamlı ve geniş film arşivli işçi filmleri festivali her geçen yıl katılım sayısını arttırarak daha da büyüyor.

 

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan Festival, Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Tek Gıda-İş(TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, ÇEVBİR, CAPULTV ve Sendika.Org. tarafından düzenleniyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalin teması olarak bu yıl “cesaret” kavramı seçildi. Bu tema ile festivalde 15 farklı ülkeden toplam 61 film gösterilecek. 2 Mayıs 2017 saat 19:30 da Şişli Kent Sinemasında yapılacak açılış gecesinde her yıl olduğu gibi bir set işçisine plaket verilecek. Açılış Filmi olarak belirlenen “Kibar Feyzo” gösterilecek ve filmin başrol oyuncularından Müjde Ar gecenin özel konuğu olacak. 12. Uluslararası Festivali 4 şehirdeki gösterimlerden sonra, ilerleyen günlerde birçok kenti kapsayan ve yıl boyu sürecek uzun bir yolculuğa çıkacak. Gösterimler yine ücretsiz olacak.

12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde gösterilmek üzere içinde cesaret olan ve ülkemizde gösterimi ilk defa yapılacak filmlerden bir seçki hazırlandı. Festival süresince, Karagöz ile Hacivat’ın din bezirgânlarına karşı cesaretinin, Ken Loach’un yeni filminde Daniel Blake’in çürüyen sosyal devletle mücadelesinin, Babamım Kanatları’nda şirketin önerdiği ölüm diyetini reddeden işçi eşinin cesaretinin anlatıldığı filmlere yer verildi. Ana Yurdu, Filistinli devrimcileri anlatan Zafere Kadar Devrim, İsveçli işçilerin cesaretini anlatan ve yönetmenliğini Bo Widerberg’in yaptığı Türkiye’de ilk defa gösterilecek olan Adalen 31, festivalin öne çıkan filmlerinden. Filmlerin yanı sıra festivalde, Emek Sineması Mücadelesi, Hoşgeldin Lenin, Kara Atlas, Üçyüzbir, Börklüce gibi çok sayıda belgesel de izlenebilecek.