Renklerin Ardı Gri

İstanbul’un Eyüp ilçesine bağlı Alibeyköy’de yer alan Karadolap Mahallesi 1980’li yıllara kadar şehrin çöplüğünün bulunduğu yerdi. Çöp Mahallesi olarak da bilinegelen bölge Haliç’in atık sularıyla doldurulunca bataklığa dönüşmüştü.

Yazı ve Fotoğraf: Sinem Parlak

1980 sonrası göçle birlikte bölgede yerleşimler kuruldu. Çoğunluğu Erzurum’dan olmak üzere yurdun farklı bölgelerinden gelen yoksul halk, üzeri toprak ile örtülmüş çöplüğün bulunduğu yere yerleşti. Yıllarca kentin bu arka bahçesi unutulmuşluğa terk edildi ve görmezden gelindi.

 

Bölge son zamanlarda ise rantsal bir ilgi odağı haline geldi. Değişim, mahallenin tam karşısında bulunan ve geçmişte taş ocağı olarak işletilen alanın ilk aşamada yürüyüş ve spor tesisine dönüştürülmesiyle başladı. Egemen siyasal anlayışın İstanbul’u ve hatta tüm Türkiye’yi bir rant alanına çevirmesi ile televizyon, gazete ve çeşitli yayınlarda reklamı sık sık görülen alış-veriş merkezi Vialand’ın inşaası ile büyük hız kazandı.

Mahalle halkı akıbetlerinin belirsizliği nedeniyle hala huzursuz. Belediyeye verilen binlerce dilekçeye rağmen bir sonuç alınamadı. Mahalle sakinleri her ne kadar umutsuzluk içinde olsalar da haklarından ve evlerinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. Kimi mahallelilerse “Bir daire verseler yeter. Varımız yoğumuz bu ev. Biz buralara severek, kendi isteğimizle gelmedik, topraklarımızdan göç etmek zorunda kaldık. Şimdi buradan da göndermek istiyorlar. Kendi ülkemizde misafir olduk. Her an korku içindeyiz.” diye isyan ediyor. Bölgenin geleceğine ilişkin belirsizlikler ise hala devam ediyor.