Yaz Yağmuru, Süleymaniye / İstanbul

Bugün dünyanın istenmeyen insanları haline gelen Suriyeli savaş mağdurları, İstanbul'da, çoğunlukla geride bıraktıkları yurtları gibi yıkıntılardan ibaret kentsel dönüşüm alanlarında yaşamlarını sürdürmekte. Savaş mağdurları belki ilk defa İstanbul'da karşılaştıkları yaz yağmurunun altından kenti izlemekte. (Fotoğraf: Ulaş Tosun )

Sulukule’de Susuz Yaşam, İstanbul

Sulukule’de politik ve sosyolojik nedenlere dayandırılarak evleri yıkılan çingeneler için hayat hiç de kolay değildi. Çocukları banyo yaptırmak uzun bir zahmetti. Şimdi ne o evler ne de Sulukule'nin Romanları kaldı geriye. ( Fotoğraf: Paşa İmrek )

Süpürge Duası

Süpürge duası, Alevi Cem törenindeki ritüellerden bir tanesidir. Hırsı, karanlığı, dedikoduyu ve kötülüğü süpürdüğüne inanılan dua, cem ayininin başında ve sonunda yapılır. ( Fotoğraf: Hayri Tunç )

İşlek Cadde, Kobanê

Kobanê'nin özgürleştirilmesinden bir hafta sonrası, savaşın yıkıp yok ettiği şehir merkezinin en işlek caddesi burası. Yıkılmış evinden sadece bir torba eşya kurtarabilmiş ve tekrar çadır kentin yolunu tutan bir Kobanêli. ( Fotoğraf: Rasim Aslan )

Rus Kilisesi'nde Pazar Ayini , Tiflis, Gürcistan

1864 yılında inşa edilen Alexander Nevsky Rus Ortodoks Kilisesi, Tiflis'te yaşayan Rus kökenli Gürcistan vatandaşlarının mabedi. 2008 yılında başlayan Osetya Savaşı sonrasında Gürcü ve Rus Ortodokslar Güney Kafkasya'da kalıcı bir barış oluşturmak için sürekli dayanışma içinde olmuşlardı. Bugün de bu mabet, Gürcü ve Rusların dayanışma sergiledikleri önemli mekânlardan birisi. ( Fotoğraf: Burak Can Baknali )

Tandır Ekmeği, Kadifekale, İzmir

İzmir'in eski bir semti olan Kadifekale'de tandırlarda ekmek pişirip satan kadınlara rastlanır. Aynı zamanda çocuklar için de bir oyun alanı olan alanda kadınlar; hem kendi aileleri için hem de civardan gelen müşteriler için hazırlanan ekmekler sayesinde yaşam mücadelesini sürdürmektedirler. ( Fotoğraf: Nevruz Seyidoğlu )