23 Nisan Töreni

Sabah erkenden masmavi ve pürüzsüz bir gökyüzünde bahara özgü bir ışıkla parlayan güneşin altındaki ilk köye gittim. Doğubayazıt’tasınız ve yarın 23 Nisan.

Yazı, Fotoğraf  ve Video: Fatih Pınar

Siz olsanız ne yapardınız? Evet, ben de sizin gibi bu heybetli Ağrı Dağı’nın etrafına serpilmiş Kürt köylerinden birinde, 23 Nisan’ın nasıl yaşandığını merak ettim. Köyün muhtarı cami hoparlöründen yarı Kürtçe, yarı Türkçe olarak köylüleri 23 Nisan törenine çağırıyordu. Adres okulun bahçesiydi. Cami ve okul, birçok köyde olduğu gibi devletin yegâne hizmetleri olarak yan yanaydılar zaten. Çocukların yüzlerinde dolaşan sevinçli telaştan, biraz sonra her günkünün dışında tatlı bir şeyler olacağı hissediliyordu. Okulun bahçesinde sabırsızlıktan kıvranırken, birden koşturmaya başlayan iki kızın arkasından ben de dışarı koşturdum. Elimdeki kamerayı bırakmadan onlara yetişmeye çalışmam çok hoşlarına gitmişti. Toprak damlı bir köy evinin avlusuna girdiğimizde bizi ilk karşılayan ‘bu ne telaş’ diye ünleyen hindiler oldu.

Kızlardan biri annesine “hadi neredesiniz geç kalırsanız tören iptal olacak” diye haykırdı. Bunu içinde geçen Türkçe ‘tören’ ve ‘iptal’ kelimelerinden anladım. Tören İstiklal Marşı’yla başladı. Çocuklar tek sınıflı köy okulunun en üst merdiveninde bir asker gibi dimdik saygı duruşunda duran öğretmenlerine bakarak onun gibi durmaya çalışıyorlardı. Son-ki-üç ve korkma, sönmez… Sonra elbet şanlı Türk tarihi ve 23 Nisan şiirleri…

Beni de çocuklar gibi en çok sabırsızlandıran oyunların ne zaman başlayacağıydı. İlk oyun okulun bahçesindeki kale direğine asılmış elmaları dokunmadan ısırabilmekti. Bu oyunu içlerinde “en menekşeye benzeyen kız” kazandı. Sonra 23 Nisan’ın olmazsa olmazı çuval yarışı. Bu yarışın kazananı gelincik gibi ışıldayan Eyüp’tü. Bir sonraki, rakibinin ayağına bağlı balonu patlatma oyununu da yine gelincik kırmızısı kazandı. Yumurta yarışını tekrar menekşe moru… Bayrak yarışı ve yoğurdun içindeki parayı bulma oyunu ise saçları papatya sarısı olan Erkan’ındı. Sandalye kapma oyununun galibi, halat yarışını kazanan aynı ekipteki menekşe ile papatyaydı. Törenin sonunda çocuklara hediyeleri dağıtıldı. Benim hediyem de bu fotoğraflar ve videonun yanında hep neşeyle hatırlayacağım rengârenk çiçekler oldu.