Cennet Cehennem Vadisi

“Cennet” olarak adlandırılan yemyeşil vadide rengârenk çiçekler  bulunurken “Cehennem” olarak nitelenen kısımda ise on binlerce yıllık buzulların bulunduğu derin bir vadi yer alıyor.

Yazı ve fotoğraflar: Fırat Aygün

Hakkâri kent merkezinden yaklaşık  45 kilometre uzaklıktaki Kırıkdağ (Geliyê Dîzê) köyünden geçip, sarp engebeli bozuk yola girince  arabadaki sarsıntılarla, uzun yıllardır yaşanan çatışmalı dönemin şiddetini,  yol boyunca hissediyor insan. Vadinin derinlerine doğru ilerledikçe yol boyu dağ keçileri, keklikler, rengârenk çiçekler, kocaman ceviz ağaçları arasında ilerliyor, gürül gürül akan derenin sesi ve  Cilo Dağı’nın keskin devasa zirveleri eşliğinde, 3 bin 500 rakımdaki Cennet Cehennem Vadisi’ne  heyecanla  yaklaşıyorduk.

Vadinin iç kısımlarından yüksekliklere çıktıkça yaylalarda çadırlarını kurmuş koçerlerle karşılaşıp vadideki ilk molamızı veriyoruz. Koyun kırpıp, süt sağan, yoğurt, peynir yapan koçerlerle sohbet edip ikram edilen mis gibi taze ayranımızın lezzetiyle yolculuğumuz  güzelliğinin  ilk işaretini almıştık sanki. Dönüş için  taze otlu peynir siparişlerimizi verip yolumuza devam ediyoruz. Kamp kuracağımız yere vardığımızda dört bir yanımızı sarmış, etekleri ve zirveleri beyazlıklar içinde olan dağların,  çevremizi saran rengârenk çiçeklerin büyüsüyle bir o taraf bir bu tarafa şaşkınlık içinde gidip geliyorduk. Üzeremizdeki şaşkınlığı attıktan sonra daha fazla vakit kaybetmeden  çadırlarımızı kurup, eşyalarımızı yerleştirdik. Bir şeyler atıştırdıktan sonra ilk yürüyüşümüzü yapmak için yola çıktık. “Cennet” olarak adlandırılan yemyeşil vadide rengârenk çiçekler  bulunurken “Cehennem” olarak nitelenen kısımda ise on binlerce yıllık buzulların bulunduğu derin bir vadi yer alıyor.  Cilo Dağı’ndaki bu buzullar, el değmemiş doğasıyla görülmeye değer, insanı cezbeden bir güzellik sunuyor.

Türkiye’nin ikinci yüksek  zirvesi olan Cilo Dağı tektonik hareketler sonucu oluşmuş toros dağlarının uzantısı olan  buzul dağdır. Altı büyük zirvesinden en çok bilineni Cehennem Vadisi’nde bulunun 4135 metre ile Reşko(Ulu Doruk) zirvesidir. Diğer zirveleri ise Suppa Durek (Erinç-4060m), Köşedireği  (3700m), Kisara (3500m), Maunseli (3850m ) ve Gelyona (3650m). Yaz ve kış mevsimlerinde zirveler kar ve buzullarla kaplıdır. İrili ufaklı 28 sat buzul gölleri de bulunmaktadır. Bizim gibi bölgeye gelen  doğaseverler kamp kurup, dağ sporları, kaya tırmanışları, doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler yaparken, bir yandan da çevrede bulunan  buzul gölleri keşfetme olanağı buluyor. Aynı gün içerisinde hem kartopu oynayıp,  çiçek toplayıp, piknik yapabileceğiniz hem de göllerde yüzebileceğiniz Cennet Cehennem Vadisi, insana bir gün içerisinde dört mevsimi bir arada yaşatıyor.