Veratarts / Dönüş

2014 yazında Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Güzelsu köyüne giderken, tanıyacağım ve yaşama dair dinleyeceğim bir çok şeyi bilmiyordum. İstediğim Bakırcıoğlu Ailesi ile geçtiğimiz yüzyılın izlerine tanık olmaktı.

Yazı, Fotoğraf  ve Video: Hale Güzin Kızılaslan

Tarih, insanın tüm yaşamı ile yazdığı belleğiydi. Gerçek; sahiplerinin hafızasında tazelenen, aktarılan, biçimlenen bir anlatıydı. Ben sessizce geçtim aralarından. Pek çok ses, anlatılan kırık dökük hikayeler dinledim. Muhteşem bir coğrafyada, toprağın tüm güzelliği ile nasıl kendini elden ele verdiğini gördüm.

 

Dönüş bir aile hikayesidir. 1915’te 13 yaşında babası, amcaları ile Cendere Köprüsü’nde öldürülen Ali Dede’nin sürgüne gönderilip yeniden tek başına geri dönmesinin, ailesinin izleri üzerinden yürümeyi başarmasının, büyük bir acının arkasından yürüyebilmelerinin hikayesi. Bölgede organik tarım ve hayvancılık yapan aile, Müslümanlaşmış ancak bugün çocuklarını vaftiz ettirerek yeniden Hıristiyan kimliklerine kavuşmaya başlamış.

 

Bölge zamanında en fazla Ermeninin katledildiği ve sürgüne yollandığı topraklardan biri. Aslında pek çok aile Ermeni kökenli olmasına rağmen bugün tamamen kendini Müslüman olarak tanımlamakta. Bakırcıoğlu Ailesi kendi topraklarında kendi miraslarına sahip çıkıyor. Kulağıma çalınan bir söz vardı ki gerçekten bugün Ermeni meselesinin hala yakıcı bir şekilde aramızda varlığını sürdürdüğünün de kanıtı gibiydi. Aile Müslümanlaşmıştı bölge halkı çalışkanlıkları ve dürüstlükleri ile onlara çok saygı duyuyorlardı. Yani ilişkileri çok iyi olan bu aileye her gün Ermeni oldukları kendi komşuları tarafından hatırlatılıyordu “çok iyisiniz çok hoşsunuz da ah bi de Ermeni olmasanız’’

Geniş topraklarda bir çiftlik ve  kenetlenmiş bir Ermeni ailesi. Kadınlar, erkekler, gençler ve çocuklarla değişen nüfus cüzdanları, tazelenen hafıza, sadece acılarla öğrenilen bedeli çok ağır bir yüzleşme.

Yönetmen: Hale Güzin Kızılaslan

Müzik: Metin Kemal Kahraman
Kamera: Hale Güzin Kızılaslan
Yardımcı Kamera : Roja Rojda Serin
Kurgu: Anıl Çizmecioğlu, Hale Güzin Kızılaslan, Baran Şaşoğlu