Basmane’de Bir Afrika

İzmir’in tarihi semtlerinden Basmane, uzun yıllardır mültecilerin konaklama alanı olarak biliniyor. Ucuz otellerin bulunduğu semt, özellikle Suriye iç savaşının başladığı 2011 tarihinden sonra yüzbinlerce Suriyeli mültecinin Avrupa’ya gitmeden önce geçici süreyle konakladığı, Asya kıtasının son durağı oldu. Parklar, cami avluları, okul bahçeleri ya da boş araziler insan kalabalığı ile dolup taştı.

Yazı ve Fotoğraf: Serkan Çolak

Bölgede buna bağlı olarak insan kaçakçılığı da hızla artış gösterdi. 18 Mart 2016’da AB ve Türkiye arasında imzalanan “Mülteci Mutabakatı” ile birlikte, orta üst sınıf denebilecek mültecilerin Avrupa’ya kabulünden sonra denetimler artıp, geçişler büyük oranda azalırken geride kalan Suriyeli mülteciler ise mecburen yerleşik yaşama geçtiler. Bu yerleşik yaşama geçiş sürecinden sonra Basmane’de, Afrika’dan gelen göçmenlerin fazlalığı dikkat çekmeye başladı. Bir süredir Suriyeli mültecilerin yerini oteller sokağında Afrikalılar almış görünüyor. Her göç dalgası ulaştığı bölgelerde kendi ekonomisini yaratıyor ve yasadışı geçişler dönemsel olarak artış gösteriyor.

 

Bu zor şartlardan en çok etkilenenler çocuklar olsa da oyun oynamak için her fırsatı değerlendiriyorlar. Basmane bölgesinin tek geniş alanı sayılabilecek bir okulun bahçesine futbol oynamak için ona yakın Afrikalı çocuk geliyor. Gelenler arasında Kelson, yaş olarak diğer çocuklardan daha büyük. Yaklaşık üç ay önce Güney Afrika’dan geldiklerini söylüyor. Bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiyeli çocuklarla futbol maçı yapıyorlar. Ayaklarında, oteller sokağındaki hemen hemen tüm otellerde bulunan ucuz terliklerle, zaman zaman da onları çıkararak, yalınayak futbol oynuyorlar.

Türkiye’de bir futbol takımın altyapısında oynamak ve kaleci olmak istediğini söylüyor Kelson ama ellerinde resmi herhangi bir belge olmadığı için futbol okullarına kayıt yaptıramıyor. Ben bunları yazarken belki de Kelson ve arkadaşları sınırları geçip Avrupa’ya ulaşmış ve kendilerine futbol oynayacak yeni sahalar bulmuşlardır. Umarım…