Dalmaçya’da Yelkenli

1965 yılında 10,5 metrelik “Kısmetim” isimli teknesiyle başladığı dünya turunu 3 yılda tamamlayan ünlü Türk denizci Sadun Boro güzel tanımlıyor; “Denize açılmak için cesarete gerek yoktur; deniz tutkusu, sevgisi, bilgi ve deneyim cesaretin yerini doldurur.”

Yazı ve fotoğraf: Ufuk Sarışen

Sevmeden dalgalar ile uğraşmak, rüzgâr beklemek, sıcaktan kavrulmak, tarayan çapaya karşı tetikte beklemek bir eziyete dönüşebilir. Oysaki bilgi, deneyim ve denizcilik kurallarına uyum ile yoğrulan deniz sevgisi, su üstünde kalmayı keyfe dönüştürür. Akdeniz, parkur ve rüzgâr çeşitliliği ile çok zengin alternatifler sunar yelken tutkunlarına. Bu parkurlardan belki de en önemlileri ve en çok tercih edilenleri ise Hırvatistan’ın 375 kilometreyi bulan Dalmaçya Kıyıları’dır. Jacques Cousteau, zamanında Adriyatik’i dünyanın en temiz denizi olarak nitelendirmişti. Adriyatik’in bu özelliğini yat trafiğinin yoğunluğuna rağmen koruyabilmesi hem sevindirici hem de örnek alınması gereken bir durum. Başarılı turizm politikası uygulayan yönetimler ve bilinçli halk, doğayı, tarihi ve kültürel mirasları sahiplenip koruyor ve sonuçta turizm kendiliğinden gelişiyor. Turizme aşırı odaklanan ve turistleri para kaynağı olarak gören yerlerde ise oluşan yapay hava, gezginlerce hemen seziliyor ve özellikle yatçılar buralardan uzaklaşıyorlar.

Dalmaçya Kıyıları irili ufaklı birçok adadan ve dantel gibi uzanan sahillerden oluşmuş bir deniz ve yelken cenneti. 1185 ada, birçok liman ve marina, tarihi kasabalar, şehirler ve yeşil alanlar iç içe geçmiş durumda. Yelken, Dalmaçya Kıyıları’nı keşfetmek için en güzel yollardan biri. Seyir boyunca gördüğünüz coğrafyanın hangisi ada hangisi kara parçası ayırt etmeniz bir süre sonra oldukça zorlaşıyor bu coğrafyada.

Dalmaçya sahilleri sadece güzellikleri ile deniz turizmi merkezi haline gelmemiş, yatçılara sunduğu hizmetler sayesinde tekneleri kendisine çekmeyi bilmiş. Hırvatistan sahilleri 50 marinaya ev sahipliği yapıyor. Bu marinaların deniz kapasitesi 13.200, kara kapasitesi ise 4500 yataktan oluşmakta. Son derece donanımlı marinalarda tekneler için su, elektrik, sağlık hizmetleri, charter tekne kiralama hizmetleri, tekneden ayrılanlar için güvenlik, restoranlar, alış-veriş merkezleri gibi her türlü modern marinacılık hizmetleri sunulmakta. Dalmaçya’ya tekne ile gitme imkânı bulamazsanız eğer, ülkedeki 150 civarındaki tekne kiralama şirketi tam donanımlı 2700 yat ile hizmet veriyor. Hiçbir denizcilik tecrübeniz olmasa bile bölgede yat keyfi yapabilirsiniz, zira dilerseniz kaptan hizmeti de alabiliyorsunuz bu kiralama şirketlerinden.