Marzena Diakun ile “Şefin Bir Günü”

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, “Polonya Haftası” etkinlikleri kapsamında 13 Ekim’de Aya İrini’de seçkin bir konsere ev sahipliği yaptı. Dünyaca ünlü genç şef Marzena Diakun’un yönetiminde gerçekleşen konserde yine dünyaca ünlü İdil Biret sahne aldı. Şefin bir günü, Aya İrini’nin muhteşem atmosferinde geçti.  

Yazı: Mehmet Sait Taşkıran/ Fotoğraf: Umut Kaçar

Aya İrini’nin yer aldığı Topkapı Sarayı’nın girişinde kalabalıktan uzak, yaşlı ağaçların arasında birazdan başlayacak konser provası öncesi zaman geçiriyorum. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları enstrümanlarıyla birlikte birer birer gelmeye başlıyorlar. Hem müze hem de konser salonu olarak kullanılan ihtişamlı Aya İrini Kilisesi’nin önünde prova öncesi soluklanıyorlar.

 

Müzisyenlerin arasında akşamki konseri yönetecek olan Marzena Diakun’u görüyorum. Günümüzün yaşayan en önemli kadın şefi olarak bilinen Marzena Diakun, müzisyenlerle sohbet ettikten sonra sarayın bahçesinde, yaşlı ağaçların arasında yürüyor. İçinde bulunduğu ruh halinden, birazdan başlayacak prova ve akşamki konser öncesi sanatsal bir motivasyonun içine girdiğini, ruhunu sağalttığını anlayabiliyorum.

Tüm müzisyenler geldikten sonra onlarla birlikte Marzena Diakun, Aya İrini’nin bir zamanlar rahiplerin, din adamalarının mihraba geçmek için kullandıkları şimdi ise sahne kısmına açılan kapıdan girip prova için yerlerini alıyorlar. Enstrümanlarıyla hazır bekleyen müzisyenlerin arasından şef kürsüsüne geçen Marzena Diakun ile prova başlıyor. Genç şefin direktifleriyle müzisyenler provadan çok konser havasında soluksuz bir şekilde önlerinde duran notaları izliyorlar. Daha prova sırasında bile Marzena Diakun’un sanatsal kabiliyeti, yeteneği hareketlerinden ve orkestraya hâkimiyetinden anlaşılıyor.