Gol Yemeyi Sevenlerin Turnuvası

25. Onur Haftası kapsamında birbirinden farklı etkinlikler yapıldı. Panellerin, sergilerin yanında ilgi çekici etkinliklerin başında Gol Yemeyi Sevenlerin Futbol Turnuvası düzenlendi. 

Yazı ve Fotoğraflar: Ateş Alpar

Bu yıl 2.si düzenlenen turnuvanın temel amacı yine rekabet, yarış, üstün olmak gibi kavramları sahanın dışında tutmaktı. Gol atmanın da gol yemenin de çalımlarda kesişmenin de keyfini çıkarmaktı. Yeşil sahaların erilliğine ve heteroseksizmine inat düzenlenen turnuvada asıl amaç dayanışma bilincini ve toplumda dışlanan bireylerin birlik beraberliğini canlı tutmak oluyor. Cinsiyetçiliğin, fobinin, ötekileştirmenin olmadığı turnuva. Paslaşması bol, taraftarı dağınık turnuva için LGBTİ+ Queer Fıtbol camiasının köklü ve seçkin takımlarından Atletik Dildoa, Sportif Lezbon, Muamma, Karşı Lig Karması ve Lezbifem bir araya geldi.

Onur Haftası’nın tarihi ise 28 Haziran 1969’a gidiyor. O gün New York’taki Stonewall Inn adlı barda baskıya ve şiddete dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve dört gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapmıştı. LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bu tarih dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor. İlk kez 1993 yılında “Cinsel Özgürlük Haftası” adıyla düzenlenen hafta, valilik engeline takılarak yasaklanmış, hafta etkinliklerine ve Onur Yürüyüşü’ne izin verilmemiş, aktivistler gözaltına alınmış, yurt dışından gelen konuklar sınır dışı edilmişti. Onur Haftası daha sonraki yıllarda da yasaklarla karşılaştı ancak etkinlikler düzenlenmeye devam etti.

Kişinin en temel haklarından biri olan cinsel yönelim, kişinin içinde yaşadığı toplum tarafından dışlanmasına, şiddet görmesine neden oluyor. Toplumsal cinsiyetçi bakış hem devleti yönetenlerin hem de toplumun büyük çoğunluğunun hayata, bireylere bakışını oluşturuyor. İçselleştirilmiş, artık karakter biçimi halini almış heteroseksüel bakış bunun dışında yaşayanlara uygulanan şiddeti de meşrulaştırıyor. Bu anlayışa sahip toplumun içinde LGBTİ bireylerin yaşamları sürekli baskı altında oluyor. Bütün insanların zaman geçirebileceği bir etkinlik olan futbol da bu bakışın temelinde yatan “erk” ile belirleniyor. Üstün gelmek, sürekli kazanmak, dayanışmanın dışında ezici bir yapıya sahip olmak futbolu da eril yapıyor. Gol Yemeyi Sevenlerin Futbol Turnuvası’nın amacı da bu içselleşmiş eril durumun karşısında olmak, sporun dayanışmacı keyfini çıkarmak ve toplumun tüm bireylerini bu aktivitenin içine katmak.