Kaçkarlar’da Heliski

Heliski 1960’ların başında Kanada’da ortaya çıkmış bir spor. Helikopter ile taşınan kayakçılar dağlarda uygun bir alana bırakılıyor. Buradan basılmamış toz karda aşağılara doğru iniş başlıyor.

Yazı ve Fotoğraf: Ufuk Sarışen

Günün son saatleri, birazdan karanlık çökecek. Beyaza bürünmüş çam ormanlarının üzerinden süzülen helikopter Abele Blanc’ı Kaçkarlar’ın zirvesine 3932 metreye götürüyor. Abele Blanc, her akşam düzenli olarak yaptığı kar koşusunu bu akşam yapamayacak. 56 yaşındaki İtalyan dağcının her gün egzersiz yapmasının sebebi baharda gerçekleştirmeyi hedeflediği Annapurna tırmanışı. Eğer Annapurna’ya da tırmanırsa dünyadaki 8000 metrenin üzerindeki 14 dağın hepsine tırmanmış olacak. Bugüne kadar “sekizbinciler” sıfatını kazanmış çok dağcı yok ve Abele Blanc da bunlardan biri olmayı hedefliyor. Ama bu konuda acelesi yok, 65 yaşına kadar bu işi başarmayı umuyor. Yaşı ilerledikçe ve tecrübesi arttıkça acele etmemeyi öğrenmiş. Sadece egosunun peşinden giderse geri gelemeyeceğini biliyor. Helikopter zirveye yaklaşıyor ve Abele Blanc ilk önce sırt çantasını sonra kendini helikopterden aşağı bırakıyor. Çelik gövdeli dev kuşun beyaz gövdesi batmakta olan güneşin kızıllığını yansıtarak aşağı vadilerin arasında gözden kayboluyor.

 

10 kiloluk sırt çantasından çıkardığı tripotuna fotoğraf makinesini yerleştiriyor ve güneşin batışını fotoğraflıyor. Sonuç pek istediği gibi değil, hava bir hayli sisli ama asıl hedefi sabah gün doğumunu fotoğraflamak. Çadırını kuruyor, uyku tulumunun içinde fener ışığında kitabını okurken zirvede geceyi geçirmenin ayrıcalığının farkında, ara ara yüzünde tebessümler oluşuyor. Sabah gün doğmadan kalkıp, güneşi bekliyor. Belki de Kaçkar zirvesinden çekilen ilk ve tek gün doğumu fotoğrafları oluyor bunlar. Abele Blanc sırt çantasını hazırlıyor, kayaklarını ayağına takıyor ve 3932 metreden kendini aşağılara doğru bırakıyor. Onlarca vadi arasından kayarak geçip 3,5 saat sonra 1350 metredeki Ayder Yaylası’nda konakladığı otelin lobisinden içeriye giriyor. Yönünü nasıl bulduğunu sorduklarında “benim adım Blanc, Mont Blanc” diyor, gülümseyerek.

Erhard Loretan da Abele Blance gibi hem dağcı hem de Kaçkarlar’daki Heliski aktivitesindeki dağ rehberlerinden biri. Şu anda 51 yaşında olan Erhard Loretan ‘sekizbinciler’ arasına katılan 3. kişi olarak tarihe geçti. Oksijen tüpü kullanmadan tırmanan İsviçreli dağcı 14. zirvesini yaptığında 36 yaşında idi. “Ülkemde sokakta rahat dolaşamayacak kadar popülerim o açıdan Ayder’de olmak bana iyi geliyor” diyor. Dağ rehberi olabilmek için 5 haftalık bir kursu, fiziksel testleri ve iki yıllık bir stajı tamamlamak gerekiyor. Bütün bu aşamalardan sonra dünyadaki tüm dağlarda geçerli bir rehber haline geliniyor. Bu iki ünlü dağcının Kaçkarlar’da bu faaliyetin içinde olması Avrupalı turistlerin bölgeye gelmesinde önemli bir etken. Dünyanın en önemli dağcılarının rehberliği kendilerini daha da güvende hissetmelerini sağlıyor belli ki.