Rio de Janeiro; Ritmin Kenti

Sıcak samba ritimleriyle hareket eden, futbol ve trafik dışında hemen hemen hiçbir şeyi dert etmeyen, güler yüzlü insanların şehri Rio, 2014 Dünya Kupası’nın ardından bu sene 43’üncüsü yapılacak Copa America’ya yani Amerika Kupası’na ev sahipliği yapıyor. Beyaz kumlu plajların ve futbol coşkusunun peşine düşmek isteyenler için yola çıkma vakti.

Yazı: Aslı Pelit / Fotoğraflar: Ufuk Sarısen

Her dilde başka dillere tercümesi zor kelimeler vardır. Türkçedeki “kısmet” gibi. Türkçe öğrenmeye çalışan yabancılara tam olarak ne anlama geldiğini anlatmakta zorlanırız. Portekizcede de “saudade” kelimesi bu tercüme edilemeyen kelimelerdendir. Bazen “nostalji” olarak çevrilse de gerçek anlamı bu değildir. Saudade, bir daha hiç göremeyeceğimiz bir yer veya kişilere duyduğumuz hasret, bir daha hiç tadamayacağımız bir yemek için hissedilen özlemdir. Tarih boyunca denizler aşarak yeni topraklar keşfeden ve bu yeni topraklardan bir daha dönemeyen Portekizlilerin diline o yüzden bu kadar uygun bir kelimedir. Rio de Janeiro’ya gelenler  de döndükten sonra işte böyle hissederler.

 

Öyle bir şehir ki “Cidade Maravilhoşa” takma adı gibi muhteşem ve aynı zamanda kaotik ve tehlikelidir. Kısa bir süre Brezilya İmparatorluğu’nun başkenti de olan Rio’ya korkularını yenip gelebilen gezginler bir daha unutamazlar bu şehri. Sıcak ve seksi samba ritimleri ile hareket eden, futbol ve trafik dışında hemen hemen hiçbir şeyi dert etmeyen ‘çarıoca’ların (Rio de Janeiro’da yaşayanlara verilen ad) hayatına özenmeden edemezsiniz. Tropikal bitkiler ve favelalarla süslü tepeleri Atlas Okyanusu’nun güzel insanlarla dolu beyaz kumlu plajlarıyla buluşur; güneşliyken mutlu, yağmurlu günlerde kolektif bir depresyon yaşar Rio de Janeiro.

Bu yıl ise çok özel bir kış dönemi bekliyor Rio’yu: Mart ayında binlerce turistin akın ettiği ünlü karnavalının ardından 14 Haziran’da “Copa America” başlayacak. Beş sene önce Dünya Kupası’nın final dâhil yedi maça ev sahipliği yapan ve turnuva sırasında ortaya çıkan yolsuzluk skandalı yüzünden hükümetin değiştiği, muhtemelen şu ana kadar gerçekleşen en tartışmalı Dünya Kupası’nda Arjantin’in Almanya karşısında kaybettiği Dünya Kupası finalini izleyemeyenler için Copa America dünyaca ünlü Maracana Stadı’nı görmek için çok iyi bir fırsat olabilir.  Brezilya’nın ve dünyanın dört bir yanından buraya akın edecek şanslı futbolseverler veya binlerce dolarlık biletlere ulaşmaya gücü olmayanlar maçları izleyip, Brezilyalı taraftarların coşkularını birinci elden görebilmek için bu masalvari şehirden daha güzel bir seçim yapamazlar herhalde!