İnsan Sevgisi

Yazı: Sema Yakar /  Fotoğraf: Damla Atak

Birçok kadın gibi doğduğu günden beri yaşadığı toplum hapishanesindeyken şimdi de ceza evindeydi Trans Kadın Diren Çoşkun. En temel ihtiyaçlarını dile getiren Diren’in sessiz çığlığını duyduk bir sabah. Umudun yitirildiği, tüm çarelerin çaresizlik girdabında eriyip bittiği an bedenini ölüme yatırmak  en son çare olmuştu Diren için.

Hiç düşünmeden, bir hak mücadelecisi, koca yürekli insan Kıvılcım Arat aynı eylemi dışarıda başlattı. Bu eyleme diğer koca yürekli insanlar bir bir katıldılar Diren’in sesine ses olmak için.

Direni tanıyan tanımayan, çaresizlikte ölmeyi seçen bir insanı yaşatmak için, yüreklerinde koşulsuz bir insan sevgisiyle, birimizin acısı hepimizin acısı diyen gönüllü ağı çığ gibi büyüdü ve büyümeye devam ediyor. Bu dayanışma sayesinde cezaevi ile  şimdilik bir uzlaşma sağlayabildik.

Koşulsuz insan sevgisi…

“Birlikte nasıl yaşarız?” sorusunu getiriyor insanın aklına…

Bir insana bütün kimliklerinin ötesinde, yalnızca insan olarak bakabildiğimiz zaman, bir hakkın diğerinden üstün veya farklı olmadığını anladığımız zaman, verilmemiş her hak için ortak mücadele ve dayanışmayı oluşturduğumuz zaman…

Koşulsuz sevgi ortaya çıkıyor. Çünkü sevgi anlar, sevgi yaşayan her şeyi içine alır, genişletir…