Kuala Lumpur; Asya’nın Işıltısı

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur gösterişli eğlence mekânları ve alışveriş merkezleri, camileri ve gökdelenleri, geniş caddeleri ve tropik ağaçlarla süslü parkları, etnik çeşitliliği, hiç durulmayan hengamesiyle baş döndürücü bir metropol.

Yazı: Yunus Emre Aydın / Fotoğraf: Umut Kaçar

Her şarkıda sahnedeki solist değişiyor. Az önce kırmızı elbiseli Çinli bir kadın romantik bir parça seslendirdi. Şimdi ise iki erkek hareketli bir şarkı söylüyor. Yaşları elliyi geçmiş iki çift müziğe kendilerini kaptırmış ortada dans ediyor. Orkestra bir piyanistten ibaret. Loş mekân 1980’lerin tarzıyla dekore edilmiş; şarkılar, piyanist tamamen o yılların estetiğini yansıtıyor. Ama “Çin Gazinosu” adlı mekânın dışında bambaşka bir zaman var. Göğe uzanan yüksek binalarla bezeli, postmodern bir dünya. Şimdiden geleceği yaşamaya başlamış “çamurlu kavşak” Kuala Lumpur…

 

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur gösterişli eğlence mekânları ve alışveriş merkezleri, camileri ve gökdelenleri, geniş caddeleri ve tropik ağaçlarla süslü parkları, etnik çeşitliliği, hiç durulmayan hengamesiyle baş döndürücü bir metropol. Yaklaşık 7 milyonluk nüfusuyla Güneydoğu Asya’nın en önemli yerleşimlerinden biri. İnsan, bu manzaraya bakınca kentin sadece 150 yıl önce kurulduğuna gerçekten inanamıyor. Malay, Çin, Hint kültürlerini bir araya getiren dev bir pota Kuala Lumpur. Bundan 150 yıl önce küçük bir madenci köyü olan “çamurlu kavşak”, şimdi gösterişli gökdelenlerle geleceği selamlıyor. Alışveriş, eğlence, iş hayatı ve farklı geleneklerin arasındaki uyum onu Asya’nın en önemli metropollerinden biri yapıyor.

 

Gündüz bomboş olan sokaklar şimdi dolu, insanı ezen tropik sıcak biraz dağıldı. Çin Pazarı tıklım tıklım, caddelere yayılmış masalarda insanlar bir şeyler yiyor, turistler masaj salonlarının yolunu tutmuş. Gece kulüpleri ve barların dizildiği sokaklar hareketlenmeye başlamış ve bu canlılık sabaha kadar devam edecek. Gökdelenlerin ışıkları akşamı aydınlatıyor, kent bu saatlerde başka bir çehreye bürünüyor.