Kırkpınar’ın Rövanşı “Dirmil Güreşleri”

Olimpiyatlarda “Türk Klasiği” olarak bilinen, Likyalılarda “soylu bir gelenek” olan güreş; Orta Asya’da karakucak güreşlerini bilen Türklerin Anadolu’ya geldikten sonra zeytinyağı kültürü ile tanışıp yağlı güreşlerle hemhal olmasından bu yana devam eden bir ritüeldir.

Yazı: Yusuf Erkan / Fotoğraflar: Umut Kaçar

Likyalıların yurdu olan Dirmil, Türkiye’nin en önemli güreş organizasyonlarından birine ev sahipliği yapar. Anadolu’da herkes Edirne’de yapılan Tarihi Kırkpınar Güreşleri’ni bilir ama o güreşlerden bir hafta sonra Burdur-Dirmil’de yapılan rövanş niteliğindeki Dirmil Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni bilmez. Antalya, Pamukkale ve Fethiye üçgeninin ortalarında yer alan Dirmil’de yapılan güreşlere Kırkpınar’a katılan bütün başpehlivanlar katılır ve üç yıl üst üste birinci olan pehlivana altın sipsi ödülü verilir. Bu ödülü şimdiye kadar sadece 1994, 1995 ve 1996 yıllarında başpehlivan olan Ahmet Taşçı kazanabildi.

Dirmil Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni izleyenler folklorik bir merkez olmasının etkisiyle sadece Dirmil’e özgü, başka hiçbir yerde rastlanmayan güreş havalarını Dirmil’in ünlü davul zurna ekibinden dinlerler. On civarındaki güreş havası “tek tokmak” ve “çift tokmak” çalış tekniğinde icra edilir. Güreş anında ayrıca ilçeyle özdeşlemiş sipsi resitali ustası tarafından sunulur.

Tekmil Teke Yöresi’nin ve bazen turistlerin ilgi gösterdiği Dirmil güreşleri tarih olarak Kırkpınar’dan sonra, önem olarak Tarihi Kırkpınar ve Tarihi Elmalı Güreşleri’nden sonra geliyor. Kırkpınar güreşlerinden bir hafta sonra cuma günü açılış ve miniklerin güreşleriyle başlayan güreşler, pazar günü başpehlivanların güreşleriyle sona eriyor. Güreş bitiminde yaz sıcağında Dirmil’i havası, suyu ve kebabı nedeniyle tercih eden pehlivanlar, Dirmil kebabı ve yanık koyun yoğurdu ikramı yapılarak uğurlanıyorlar.